Gönderen: colakli | 29 Ağustos 2007

ÇOLAKLI BELDESİ

    BELDE TARİHÇESİ

 

ÇOLAKLI sırasıyla Romalılar,Bizanslılar.Selçuklular ve Osmanlılar egemenliğinde kalmıştır.Hıristiyanlığın Anadolu da yayıldığı M.S.II-VII. Yüzyıllar boyunca Bizans şehri olarak önemini korumuş hatta M.S II yüzyıllarda parlak dönemlerini yaşar biçimde imar görmüş VII yüzyılın ortalarında Arapların sürekli yağma ve saldırıları bölgeyi büyük ölçüde zarara sokmuş, bu duruma engel olmak isteyen Bizanslılar bölgeyi korumak için özel bir donanma kurmuşlardır.Arapların yağma ve baskısına dayanamayan bizanslılar şehirlerini boşaltmak zorunda kalmışlardır.Bizanslılar bölgede her nekadarda küçük guruplar halindede olsa yaşamlarırnı sürdürmeye devam etmişlerdir.

Daha sonra Bölge Selçukluların egemenliğine geçmiş ve bu dönemden sonra bölge tamamen türkleşmiştir.Aslı aşiret olan yöre halkı hayvancılığa müsait olması sebebiyle bölgeye gelmişlerdir.Yazları burada,kışları Torosların eteklerine göçerek yaşamlarını sürdürmüşlerdir.
Çolaklı aşireti önceleri dağınık bir halde konar- göçerdi. Ömürleri sahilden başlayarak Eynif ovası, Akdağ, Melik yaylası, Bakaran-Küpe yaylası, Şakiroğlu çeşmesi, Çorbacı pınarı, Toyalanı, Durak (Kirli) Zekeriya, Huğlu, Mehramkolu (Kayabaşı), Çetmi, Adaköy, Gemboz(Bozova) Toka yaylası arasında geçerdi.Nüfusun çoğu ahşap evlerde veya çadırda yaşardı.Çolaklıda yaşıyan halkın çoğunluğu Avşar boyundan olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra Karakoyunlu, İğdir,Bozahmetli, Sarıkeçili soylarıda mevcuttur.
Aşiret çoğalınca askerlik , nüfus, mali işler, asayiş konularında bir kısmı Evrenköyü, seki ve Yavrudoğan muhtarlıklarına bağlandılar. İstiklal Savaşından önce aşiret muhtarlığı kuruldu.Aşiret muhtarlığı 1952/1953 yılına kadar devam etti. Çolaklı aşireti, devlet işlerinde adliye, maliye, askerlik,nüfus, eğitim, asayiş vs. hizmetlerinde ise Taşağıl nahiyesine bağlıydı.Çünkü Taşağıl 1930 yılında nahiye yapılmıştı.

Çolaklı aşireti eski devirde köyün ileri gelenlerinden oluşan “İhtiyar heyeti” ve bu heyetin başında bulunan “köy kethüdası” tarafından yönetilirdi.Kethüda’ya kısaca “kahya” denirdi.Köy Kethüdası devlet ve halk arasında ilişkileri sağlardı.

1952 yılına kadar aşiret mührü ile idare edilen Çolaklı aşireti 1952 yılında Seki, Everenköy ve Yavrudoğan (Peri-Zeyve)köylerinden toprak alınarak bağımsız muhtarlık haline getirildi. Böylece aşiret muhtarlığı da sona ermiş oldu. Köy muhtarlığı oldu. İdari yönden Taşağıl nahiyesinden ayrılarak Manavgat ilçesinin merkez köyü oldu.Çolaklı’da il aşiret muhtarının kim olduğu bilinmemektedir Çünkü ilçemizde muhtarlarla ilgili bir arşiv tutulmamış. Bir ifadeye göre Yağlılar mahallesinden “YAĞLIOĞLU” lakaplı birisinin olduğu ifade edilmiştir.

 

Yörükler diğer Türkmen guruplarına göre daha çabuk yerleşik hayata geçtiler .Tarıma daha çabuk uyum sağladılar. Bu hususta devletin büyük teşvik payı vardır. Devlet 1944-1945 yılında Çolaklı, Fettahlı, Perakente, karakeçili, Karakoyunlu vs. gibi bazı aileleri toprağa yerleştirmek mamacıyla toprak dağıttı. Eğribucak, Düzgiren, Çilekli, Gölek gibi ormanlık ve makilik yerleri dağıttı.Amaç, makiliği tarıma açmak, üretimi arttırmaktır. Tarıma açılan bu yerlerde uzun yıllar tarım yapıldı. Arazi sulamak için Devletsu kanallarını döşedi.Su getirildi.Pamuk,susam, kavun, karpuz, buğday ekildi.

Çolaklı sahil kesimde 1973 yılından sonra turizm başladı. Hayvancılık ve çiftçilik gün geçtikçe geriledi.Bazı Köylüler topraklarını otel yapmak isteyenlere sattı yerini turizm aldı.

1989 yılında belde olma hakkını kazanan Çolaklı 1990 yılında yapılan ilk yerel (ara)seçimini yaptı veremsen belde oldu.

Son yıllarda Türkiye’nin Turizmdeki hızlı yükselişinden Çolaklıda payını almış eşsiz güzellikteki uzun kumsalı Antalya ya ve diğer tarihi yerlere yakın olması sebebiyle de turizm yatırımcılarının dikkatini çekmiş bugün sahillerinde 4 ve 5 yıldızlı otellerin yükseldiği bir turizm merkezi haline gelmiştir.

                                                                                                                                                                                                          KAYNAK:www.colakli.bel.tr

    BELEDİYE TARİHÇESİ
 


(İlk Başkan Mustafa ATABAKAN : 3 Eylül 1990-27 Mart 1994)
ÇOLAKLI; 30 Kasım 1989 da 89/36346 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belde olma hüviyetini kazandı. İlk Belediye seçimini 2 Haziran 1990 tarihinde yapılan yerel ara seçimi ile yaptı.(ANAP) Anavatan Partisinin adayı Mustafa ATABAKAN ile (DYP) Doğru yol Partisinin adayı Hasan COŞKUN arasında çekişmeli geçen seçim yarışında oyların eşit çıkması ve yapılan itirazlar sonucu seçim iptal edildi.3 Eylül 1990 tarihinde yenilenen seçimde (ANAP) tan Mustafa ATABAKAN Belediye Başkanı oldu.

2. Dönem: 27 Mart 1994 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Doğru Yol Partisin (DYP) den Hasan COŞKUN Belediye Başkanı oldu. 3.dönem:18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Doğru Yol Partisin (DYP) den Hasan COŞKUN ikinci defa Belediye Başkanı oldu. 4.Dönem:28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisin (AKP) den Hasan COŞKUN tekrar üçüncü defa Belediye Başkanı oldu.
 
KAYNAK:www.colakli.bel.tr
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: